O mapování

Ovocné dřeviny ve volné krajině jsou nedílnou součástí naší krajiny a pro naše předky byli nepostradatelnou součástí života. Poskytovali stín na cestách a při práci na polích, vyznačovali hranice území a v neposlední řadě poskytovali dostatek ovoce nejen pro přímý konzum ale i na uskladnění. Z našeho moderního pohledu se předchozí funkce upozaďují a nabývají funkce nové. Ve volné krajině jsou významným liniovým prvkem, který slouží ke snazší orientaci v terénu, jsou významným útočištěm pro mnoho druhů hmyzu a ptáků, pro které slouží jako zdroj potravy.

Naši předci, je vysazovali nejen z výše zmíněných důvodů, ale i z nařízení ck. monarchie, neboť ovoce podél cest sloužilo jako zdroj potravy pro pochodující vojska a vesnice měli povinnost se o tyto výsadby starat a obnovovat. A v dobách míru sloužili jim. A další generace o ně pečovali dále. Po 1. sv. válce o ovocné dřeviny pečovali buď místní Okrašlovací spolky, nebo někdo z obyvatel. Za minulého režimu byla péče o ovocné dřeviny v krajině částečně zanedbávána, ale také byl kladen důraz na zásobení pracujícího lidu ovocem.

V dnešní době je péče o tyto dřeviny zanedbávána a jsou mnohými vnímány spíše negativně. Ale nyní nastává doba, kdy se lidé vracejí zpět k tradici a je velká snaha o objevování starých pokladů ukrytých v ovocných dřevinách v naší krajině.

Velký kus práce na tom udělal ČSOP (stareodrudy.cz) a další spolky zvláště v oblasti Bílých Karpat kde bylo provedeno již dosti podrobné mapování a bylo založeno již několik Genofondových výsadeb starých odrůd.

Zajímavé povídání které Vám může problematiku přiblížit naleznete na tomto odkazu https://www.youtube.com/watch?v=UDs1s3R8Ocs, kde je krásný rozhovor s Martinem Lípou, garantem celostátního mapování.


Mapování na Jílovsku

Z těchto a dalších důvodů jsme se jako Okrašlovací spolek rozhodli zmapovat Jílovsko. Nejen co roste volně v krajině, ale i co roste na vašich zahrádkách. 

Proto prosíme o Vaši spolupráci.

Veřejně přístupné budou jen informace o stromech, které jsou volně přístupné. Co roste u koho na zahrádce nebude zveřejněno a poslouží jen pro soupisku nalezených odrůd.

Součástí projektu mapování jsou i výstavy nalezených odrůd posbíraných během mapování po celé republice. Jednu z reportáží o mapování si můžete pustit na ČT24 zde

Plody hrušňového semenáče na Boží skále
Plody hrušňového semenáče na Boží skále
plody červenolistého myrobalánu (lidově špendlíku)
plody červenolistého myrobalánu (lidově špendlíku)

Výstupy projektu

  • zmapování místních pěstovaných ovocných dřevin v krajině a zahradách
  • Zanesení nejvýznamnějších objevů do celorepublikové mapy
  • vytvoření veřejně přístupné mapy
  • podklady pro péči o dřeviny pro město
    Jílové u Prahy

Jak pomoci

Pokud máte na zahradě nebo ve vašem okolí ovocné stromy můžete nám pomoci i jen informací o odrůdě nebo lidovém názvu, kterým jej nazýváte. 

Pokud neznáte název nevadí. Pomůže i jen informace o tom kdy dozrává na stromě, kdy je k jídlu, jak ji využíváte. Zkrátka pomůže cokoli.

Když žádný ovocný strom nemáte, ale pamatujete si jaké odrůdy se v okolí Jílového pěstovali nebo jak se jim říkalo, budeme rádi i za to.

Použitá metodika

  • Machovec, J. 1982. Sadovnická dendrologie. Státní pedagogické nakladatelství. Praha. 246 s.
  • Standardy péče o přírodu a krajinu - SPPK C02 003:2016 - Punkční výsadby ovocných dřevin v zemědělské krajině
  • Standardy péče o přírodu a krajinu - SPPK C02 005:2016 - Péče o funkční výsadby ovocných dřevinTetera, V. 2003. 
  • Záchrana starých krajových odrůd ovocných dřevin. ČSOP. Veselí nad Moravou. 
  • Metodika č.4pomologické popisy odrůd: www.stareodrudy.cz/archiv-starych-odrud/

Mapování bylo podpořeno granty ČSOP 111901 a 112302

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky